fbpx
POZNANIE PARTNERA
Otázka na telo: Poznáte jazyky lásky, ktorými hovoríte vy a váš partner?

Anna Svobodová, lektorka a poradkyňa

25. november 2018

Keď chcete, aby vám vaše auto dobre slúžilo a doviezlo vás tam, kam potrebujete, musíte mu z času na čas dotankovať kvalitné palivo – inak nenaštartujete. Aj v partnerstve to funguje podobne. Ak si chcete užívať kvalitný partnerský vzťah so všetkými jeho výhodami, je vhodné z času na čas natankovať našu „nádrž lásky“ kvalitným palivom. Láskyplné objatie, uznanie, kvety, uvarená večera – to je len pár spôsobov, ako dať najavo tomu druhému, že nám na ňom záleží.

Hovoríte si: „Veď ale to predsa robím, a on/ona aj tak nie je spokojný/á.“ Tak ako do naftového motora musíte natankovať naftu a nie benzín, tak aj naše „osobné motory lásky“ fungujú na rôzne palivá – rôzne jazyky lásky. Znamená to, že každý z nás má svoj jazyk lásky, na základe ktorého pochopí, že je milovaný.

Problém nastáva vtedy, ak hovoríte na svojho partnera svojím osobným jazykom lásky a nie tým jeho. Môže sa totiž stať, že vaše prejavy lásky neprijme a nepochopí. Ale keď zistíte, aký je jeho primárny jazyk lásky a začnete mu v ňom lásku prejavovať, partner bude k týmto prejavom citlivejší a vnímavejší. Dokonca vám bude aj ochotnejšie prejavovať svoju náklonnosť. Záver znie jednoducho – hovorte jazykom lásky vášho partnera. Pomôže vám to porozumieť si a rozbehnúť „motor lásky“. Akými jazykmi najčastejšie hovoríme?

Jazyky lásky

Prvým jazykom lásky sú slová uistenia. Tento jazyk je založený na slovnom vyjadrovaní lásky ako sú napr. slovné ocenenia, pochvaly, povzbudenia a komplimenty. Aby sme sa v našich slovách vedeli trafiť do čierneho, potrebujeme vedieť na čom partnerovi záleží a tú oblasť oceniť, musíme vedieť čím aktuálne v živote prechádza a podľa toho ho povzbudiť alebo vnímať v čom sa zlepšil a pochváliť ho. V prípade, že slová uistenia sú hlavným jazykom lásky vášho partnera, potrebuje partner počuť vaše slovné vyjadrenia a uistenia, že ste s ním šťastný, že si ho vážite.

TIP 1: Vaša partnerka uvarí výbornú večeru. V tomto bode by bolo veľmi vhodné poznamenať: „Miláčik, tá dnešná večera sa ti naozaj vydarila. Je fantastická.“ (Mimochodom, ja by som to na vašom mieste povedala aj keby tá večera nebola až taká fantastická – určite sa snažila a snaha je niekedy viac ako výsledok.)

TIP 2: Váš partner pre vás zorganizuje oslavu narodenín. Môžete povedať niečo ako: „Láska, som ti veľmi vďačná, že si pre mňa pripravil takúto perfektnú párty. Veľmi ma to potešilo a ozaj som sa výborne bavila.“

TIP 3: Partnerka príde od kaderníčky. Vhodnými slovami, ktorými jej ukážete svoj obdiv môže byť: „Waw, tento účes ti veľmi pristane. Je perfektné, že si sa pre neho rozhodla.“

TIP 4: Váš partner prežíva ťažké obdobie. Príde o zamestnanie a nevie, či sa mu teraz podarí nájsť iné vhodné. Cíti neistotu a obavy. Môžete ho povzbudiť napríklad takto: „Miláčik, viem, že teraz prežívaš náročné obdobie a nevieš, čo bude ďalej. Ja ale verím, že to spoločne zvládneme a že si nájdeš nové zamestnanie, v ktorom budeš spokojný. Keby si potreboval pomoc, som tu pre teba – môžeš sa na mňa kedykoľvek obrátiť.“

Ak si chcete užívať kvalitný partnerský vzťah so všetkými jeho výhodami, je vhodné z času na čas natankovať našu „nádrž lásky“ kvalitným palivom.

Druhým jazykom lásky je sústredená pozornosť. Ľudia s týmto primárnym jazykom potrebujú vedieť, že sa o nich ich partner zaujíma – o ich život, o ich názory, o ich pocity. Kľúčovým v tomto jazyku je robiť veci spoločne a v dôvernej atmosfére vzájomného vzťahu. Ide o prejavenie akejsi exkluzivity voči partnerovi, ktorý je pre vás niekým, kto je viac ako ostatní. Vyjadrením lásky v tomto prípade býva spoločne strávený čas vo dvojici, načúvajúci rozhovor počas ktorého venujeme pozornosť jeho obsahu a prežívaniu partnera.

TIP 1: Zoberte partnera do kina na nejaký dobrý film. Po ňom sa môžete posadiť do útulnej kaviarne a porozprávať sa o spoločne strávenom večeri. Môže to vyzerať napríklad takto: „Ako sa ti dnes páčil ten film, miláčik? Splnilo to tvoje očakávania? Bol to fajn strávený čas. Možno by bolo dobré, keby sme to opakovali častejšie, čo povieš?“

TIP 2: Vhodnou príležitosťou na spoločne strávený čas sú aj bežné práce v domácnosti alebo na záhrade. Môžete spolu napnúť šnúry na balkóne alebo zasadiť strom na záhrade, nechať jeden večer vypnutú umývačku, spoločne upratať kuchyňu a pri tom prebrať partnerov deň v práci: „Ako si sa dnes mal v práci? Minule sme sa rozprávali o tom, že ti kolega nedodal materiály a ty asi nebudeš stíhať svoje termíny. Ako to dopadlo?“

TIP 3: Môžete sa ísť spoločne saunovať a po saune prebrať svoje pocity: „Ako si si to dnes užil? Čo bola pre teba najlepšia atrakcia? Zrelaxoval si? Ako sa ti podarilo od všetkého vypnúť?“

Tretím jazykom lásky sú darčeky. Ľudia s týmto primárnym jazykom lásky potrebujú dostávať darčeky – k narodeninám, k výročiu, k meninám alebo len tak pre krásny deň, z lásky. Darček je vyjadrením, že ste na partnera mysleli, záleží vám na ňom a vnímate jeho túžby.

TIP 1: Natrhajte kyticu lúčnych kvetov pri prechádzke s deťmi.

TIP 2: Vyrobte darčekovú kartičku z papiera, napíšte na ňu „Milujem ťa!“ Zastavte sa po práci v obchode a prineste partnerke jej obľúbenú čokoládu.

TIP 3: A nemusia to byť len materiálne darčeky. Môže to byť pokojne aj darovanie samého seba, svojho času, svojej blízkosti. Blízkosť partnera pri pôrode, prítomnosť partnera na pohrebe, sprievod partnera na dôležité vyšetrenie u lekára, z ktorého má obavy – to všetko môžu byť situácie, v ktorých môžete dať svojmu partnerovi ten najkrajší dar na svete, svoju blízkosť.

Štvrtým jazykom lásky sú skutky služby. Partnerovi s týmto hlavným jazykom lásky môžete vyjadriť svoju lásku akýmkoľvek činom, ktorý ho poteší. Dôležité je, aby ste sa naučili vnímať, v ktorej oblasti váš partner od vás potrebuje skutky služby. Často sa odvíjajú od toho, na čom mu záleží alebo od toho, čo sa aktuálne v jeho živote deje.

TIP 1: Môžete upratať a povysávať auto, pretože sa v ňom vozí celá rodina a váš partner už sa v ňom necíti dobre.

TIP 2: Môžete postrážiť deti, pretože partnerka už je dnes taká unavená, že si potrebuje vyložiť nohy a prečítať si zopár stránok zo svojej obľúbenej knižky.

TIP 3: Môžete partnerke opraviť bicykel, pretože s tou nefungujúcou brzdou sa necíti veľmi bezpečne.

TIP 4: Môžete upiecť koláč, pretože vášho partnera práve dnes naháňa chuť na sladké.

TIP 5: Môžete pripraviť cez víkend raňajky do postele, pretože celý týždeň chystal raňajky pre vás váš partner a dnes by si rád pospal.

Posledným – avšak nie menej dôležitým – piatym jazykom lásky je fyzický kontakt. Patria sem všetky druhy fyzického kontaktu ako sú napríklad objatia, pohladenie, škrabkanie či sexualita. Týmto jazykom sa hovorí primárne cez telo a my preň potrebujeme vypozorovať, čo je príjemné a čo nie alebo sa aj so záujmom opýtať, čo partner potrebuje, čo má rád.

TIP 1: Zoberte partnera na prechádzke za ruku.

TIP 2: Zapáľte večer sviečky a namasírujte partnerovi jeho boľavý chrbát.

TIP 3: Napustite horúcu vaňu a urobte si spoločný kúpeľ.

TIP 4: Pobozkajte svojho partnera po príchode domov, poskytnite mu svoje objatie, dajte mu pocítiť svoju fyzickú blízkosť.

TIP 5: Zoberte svoju partnerku do náručia, keď jej je ťažko a chce sa jej plakať.

Každý z nás má svoj jazyk lásky, na základe ktorého pochopí, že je milovaný. Záver znie jednoducho – hovorte jazykom lásky vášho partnera.

Čo dodať na záver našej lingvistiky lásky?

Zvyčajne hovoríme viacerými jazykmi lásky, no jeden z nich je významnejší. Aby sme vedeli jazyk rozpoznať a efektívne ho používať je užitočné pozorovať partnera ako lásku vyjadruje a počúvať jeho potreby. Tajomstvom jazykov lásky totiž je neprejavovať náklonnosť len podľa svojho uváženia, ale podľa toho ako to potrebuje ten druhý. Až vtedy si budeme rozumieť, že sa máme radi a niečo pre seba znamenáme.

Ak sa chcete dozvedieť, ktorý z piatich jazykov lásky je pre vás a vášho partnera primárny, prinášame vám krátky dotazník, prostredníctvom ktorého viete veľmi rýchlo zistiť, ktorým jazykom lásky „tankujete svoju energiu pre vaše motory lásky“.
Už len pár poznámok v tejto „jazykovej teórii lásky“. Jej autorom je Gary Chapman a vznikla na základe jeho 30 ročnej poradenskej praxe s manželskými pármi. Viac o nej sa môžete dozvedieť v knihe s názvom Päť jazykov lásky, ktorej je autorom.
Autorka: Anna Svobodová

Autorka: Anna Svobodová

 
Anna Svobodová je lektorka a poradkyňa, ktorá sa zaujíma o problematiku medziľudských vzťahov, osobnostný rozvoj, motiváciu a rešpektujúcu komunikáciu. Je manželkou a mamičkou 2 detí. Partnerské vzťahy vníma ako kľúčové pre spokojnú rodinu a spoločnosť, nakoľko harmónia celej rodiny vychádza zo šťastných rodičov. Relaxuje pri jumpingu, dobrej knihe a s rodinou na výletoch do hôr. V projekte Vzťahovo – krajina vzťahov pôsobí ako redaktorka.