fbpx
POZNANIE PARTNERA
Ako rozžiariť pri vianočnom stromčeku oči vášho partnera

Anna Svobodová, lektorka a poradkyňa

9. december 2018

Patríte k ľuďom, ktorí majú nakúpené vianočné darčeky už cez letné prázdniny? Alebo skôr narýchlo pobehujete v polovici decembra po nákupných centrách a zháňate niečo, čím by ste svojmu partnerovi vyčarili úsmev na perách? Nech je to akokoľvek, pripravili sme pre vás zopár tipov, ako si nakupovanie darčekov užiť a trafiť sa do čierneho.

Asi málokto z nás vyjadruje úprimné nadšenie z ponožiek alebo trenírok pod vianočným stromčekom. Povedzme si pravdivo, nie je v tom ani štipka originality. Čo by sme ale mali urobiť, aby sme nášho partnera príjemne prekvapili? Ako vybrať ten správny darček, z ktorého sa pod vianočným stromčekom poteší a z ktorého sa mu rozžiaria oči?

Ako vypátrať po čom túži a čo sa mu páči? Poďme na to!

1.

Skúste sa chvíľku zamyslieť nad tým, aký je váš partner. Aké sú jeho záľuby? Čo ho aktuálne baví? Čomu sa rád venuje vo svojom voľnom čase? Je niečo, po čom veľmi túži a doteraz si tento sen nesplnil? O čom hovoril, že sa mu páči na niekom inom a chcel by to aj on sám? Máte odpoveď? Ak nie, pátrajte ďalej – neuchýľte sa k nákupnej poukážke či spomínaným ponožkám.

Pátrací tip
Skúste popozerať na partnerovom Facebookovom alebo LinkedIn, či inom profile (ak ho vlastní) – čo zdieľal ako zaujímavé stránky a odkazy alebo čo častejšie komentoval so záujmom. Môže vás to naviesť na odpoveď alebo aspoň priniesť čerstvú inšpiráciu.

2.

Zoberte svojho partnera na kávu či koláč do nákupného centra alebo na romantickú prechádzku do vianočne vyzdobeného centra mesta a snažte sa odpozorovať do akých výkladov sa pozerá, alebo čo ho zaujalo v ponuke jednotlivých obchodov. Pripadne využite príležitosť v podobe klasického spoločného rodinného nákupu, popri ktorom sa zastavíte aj v obchode s odevmi, vôňami, sladkosťami či elektronikou alebo knihami. Potom už iba dobre pozorujte čo sa bude diať.

3.

Ak sa tajné detektívne pátranie nedarí, skúste to cez nenápadný rozhovor. Otázkami si overte, či sa vaše premýšľanie o darčeku uberá správnym smerom. Položte otázky ako: „Na aký vianočný darček odo mňa si rád spomínaš?“ „Po akom vianočnom darčeku túžiš a ešte nikdy si ho nedostala?“ „Kam by si rád šiel spoločne v najbližšej dobe na výlet?“ „Aký zaujímavý nový film, predstavenie by si chcel vidieť?“ „Aká kniha ťa naposledy zaujala a chcela by si si ju prečítať?“

Tip z iného súdka
Pri rozmýšľaní nad vianočnými darčekmi nezabudnite na to, že sa zďaleka nemusí jednať iba o materiálne veci. Mamička, ktorá je vyťažená každodennou starostlivosťou o celú rodinu, túži možno po pár chvíľkach relaxácie a oddychu, kedy bude sama. Alebo naopak partner, ktorý vníma, že na neho partnerka nemá kvôli svojim pracovným povinnostiam vôbec čas, by stál o jedinečný čas s ňou v nejakom príjemnom prostredí.

Kľúč k správnemu výberu darčeka

Kľúčom k správnemu výberu darčeka je pozrieť sa na darčeky očami svojho partnera. Pozrieť sa na to, čo by urobilo radosť mojej láske a nie mne.

O čom hovorím? O tomto: „Neznášam síce futbal a bola by som rada, keby môj partner bol radšej so mnou namiesto sledovania futbalových zápasov, ale možno, keby som sa ho opýtala, aký futbalový tím to má vlastne rád, a ktorý futbalista je podľa neho najlepší, mohla by som mu kúpiť lístky na zápas jeho obľúbeného tímu alebo zohnať futbalový dres s podpisom jeho futbalového idolu.“ Alebo naopak: „Nevidím nijaký význam v tom chodiť na masáž a tráviť tam drahocenný čas, ale viem, že si moja manželka sťažuje na neustálu bolesť chrbta. Možno by ju teda potešila darčeková poukážka na pravidelné masáže, ktoré jej pomôžu opäť bezbolestne fungovať.“

Darčeky nemusia ohúriť svojou okázalosťou, veľkosťou alebo privysokou cenou. Vianočné darčeky môžeme zobrať ako príležitosť pracovať na svojom partnerskom vzťahu a ukázať tomu druhému, že ho počúvame, pozorujeme, vnímame a že jeho potreby sú pre nás dôležité. Odmenou nám potom môžu byť iskričky v očiach pod vianočným stromčekom a radosť obdarovaného partnera, ktorá nás zahreje pri srdci.

Autorka: Anna Svobodová

Autorka: Anna Svobodová

 
Anna Svobodová je lektorka a poradkyňa, ktorá sa zaujíma o problematiku medziľudských vzťahov, osobnostný rozvoj, motiváciu a rešpektujúcu komunikáciu. Je manželkou a mamičkou 2 detí. Partnerské vzťahy vníma ako kľúčové pre spokojnú rodinu a spoločnosť, nakoľko harmónia celej rodiny vychádza zo šťastných rodičov. Relaxuje pri jumpingu, dobrej knihe a s rodinou na výletoch do hôr. V projekte Vzťahovo – krajina vzťahov pôsobí ako redaktorka.