fbpx
Prázdninový hlavolam. Alebo: Prázdniny, čo s vami?
RODINA
Prázdninový hlavolam. Alebo: Prázdniny, čo s vami?
Martina Hanušková
Martina Hanušková, psychologička
30. jún 2019
Známky sú uzavreté, vysvedčenia odovzdané, pani učiteľky odchádzajú domov s kvetmi v rukách. Ďalší školský rok ubehol ako voda a s ním prichádza dilema mnohých rodičov – čo s deťmi cez prázdniny? Ako šalamúnsky vyskladať dovolenkové dni, aby deti nemuseli zostať doma bez dozoru? S kým majú tráviť najviac času a s kým ho naopak obmedziť? Ako im naplniť prázdniny hodnotne a sprostredkovať im tie správne zážitky pre ich rozvoj?
Univerzálnu odpoveď na tieto otázky nemám. Rada by som však priblížila niektoré témy, ktoré považujem pri rozhodovaní o prázdninovom programe za kľúčové. Verím, že vám pomôžu rozlúsknuť každoročný prázdninový hlavolam.

Voľné dni sú ideálnym priestorom na dôležité rozhovory, ktoré počas roka odkladáme, pretože na ne nemáme dosť času a energie.

Hodnota spoločného voľného času
Počas školského roka majú deti (a koniec – koncov aj dospelí) množstvo povinností vrátane vyučovania, domácich úloh, krúžkov a mimoškolských činností. Na trávenie času s rodičmi často zostávajú iba víkendy: sem-tam výlet, rodinná oslava. Deti i celé rodiny preto netrpezlivo čakajú na prázdniny, aby si dopriali čas, kedy sa „nemusí“, ale „môže“.

Letné prázdniny by mali byť v prvom rade obdobím, počas ktorého môže rodina tráviť oveľa viac spoločného času. A to je práve to, čím by sme mali prázdniny naplniť – bytím spolu na rôzne spôsoby.

Zážitky z rodinných výletov, dovoleniek a akcií, majú oveľa väčšiu hodnotu a trvácnosť ako materiálne darčeky. Pomáhajú upevňovať vzťahy v rodine, naprávajú rodinné fungovanie. Sú možnosťou, ako sa môžu deti spontánne, prostredníctvom hry a zábavy, veľa naučiť a spoznať seba i ostatných.

Voľné dni sú ideálnym priestorom na dôležité rozhovory, ktoré počas roka odkladáme, pretože nemáme dosť času a energie. Cez prázdninové dni máme dosť trpezlivosti načúvať tým najbližším, lebo nás netlačia iné povinnosti, môžeme sa baviť o hocičom, čo sa, popri praktických témach, dostáva do úzadia.

Prázdniny sú určené najmä na oddych detí od školských povinností. Doprajme im to.

Oddych ako cesta k rozvoju všakovakých zručností
Deti majú počas prázdnin veľa všakovakých možností zdokonaľovať svoje zručnosti, vytvárať nové zážitky a spomienky, utužovať zdravie pobytom vonku a budovať vzťahy s rovesníkmi. Výskumy potvrdzujú, že voľný čas je pre deti prospešný, najmä preto, že rozvíja ich samostatnosť a schopnosť prichádzať s riešeniami na rozličné situácie.

Prázdniny poskytujú skvelý priestor pre tvorivosť i rozvoj takých zručností, ktoré bežne nepoužívame. Akákoľvek činnosť, ktorá dieťa baví, zaujíma sa o ňu, je preňho obohatením i spomínaným oddychom. Doprajte im zážitky, na ktoré niet bežne času, či tie, ktoré nie sú každodennou rutinou.

Pokiaľ je to teda možné, umožnite deťom realizovať svoje prázdninové plány, prípadne plánujte leto spoločne. To však neznamená, že sa počas leta zabudne na ich každodenné povinnosti, ktoré plnia počas roka. Domáce práce, ktoré sú doménou detí, nechajte v ich zodpovednosti aj naďalej.

Malý tip pre vás: Vytvorte si spolu s deťmi kalendár, do ktorého zaznačíte všetok dôležitý program, ktorý ich v lete čaká. Podporíte v nich nadšenie a budú tak presne vedieť, aké aktivity nasledujú.

Prázdninový hlavolam. Alebo: Prázdniny, čo s vami? 1
Nútiť deti do učenia počas prázdnin? Dá sa to aj inak.
V prvom rade by sme nemali zabúdať, že prázdniny sú určené najmä na oddych detí od školských povinností. Určite by sme ich nemali nútiť do každodenného opakovania učiva v mene toho, aby ho všetko nepozabúdali. Oni ho totiž pozabúdajú. Prečo?

Doterajšie poznatky naznačujú, že vplyvom letného voľna deti zabúdajú učivo vyrovnávajúce sa 1 – 3 mesiacom v škole. Ak by sme úroveň ich vedomostí oznámkovali pred a po lete, známky by sa líšili až o dva stupne.

Medzi efektívnejšie a určite zaujímavejšie spôsoby učenia počas prázdnin patrí napríklad čítanie obľúbených kníh, lúštenie krížoviek a záhad, Geocaching, písanie listov z prázdnin či rodinného prázdninového denníka. Skvelým priestorom pre hravé učenie sú aj náučné chodníky po lese či zážitky v interaktívnom múzeu.

Pokiaľ ide o staršie deti, užitočnejšie je, ak majú viac pohybu v lese, na bicykli. Popri cestovaní po dovolenkách im doprajte používať cudzí jazyk a spoznávať nové miesta, ľudí. Nechajte nech aj oni tvoria program, hľadajú zaujímavé miesta a učia celú rodinu o ich bohatstve – deti môžu byť skvelými turistickými sprievodcami. Dajte im do ruky foťák či videokameru a skvelá dovolenková fotoreportáž bude slúžiť ako krásna spomienka.

Ak si kladiete otázku ako je to s nudou cez prázdniny, prečítajte si k tomu čosi tu.

Facebook-ová prázdninová výzva

Máte zaujímavé či veselé zážitky z prázdnin? Zdieľajte s nami vaše najzábavnejšie rodinné letné zábery alebo svoje fotky zašlite na info@vztahovo.sk a my ich zverejníme na našom facebooku!

Autorka: Martina Hanušková

Autorka: Martina Hanušková

 
Martina Hanušková Je psychologička venujúca sa problematike výchovy a vzdelávania detí a adolescentov. Zaujíma sa tiež o oblasť medziľudských, najmä partnerských vzťahov a rodiny, ktoré tvoria pevný základ potrebný pre efektívne zvládanie a prekonávanie životných výziev. Momentálne sa vzdeláva v dlhodobom výcvikovom programe v adlerovskom poradenstve. Relaxuje v prírode a pri joge. V projekte Vzťahovo pôsobí ako externá redaktorka.