Martina Hanušková, psychologička
Denisa Zlevská, psychologička a zakladateľka projektu Vzťahovo
3. júl 2019
1. Skoré štádium sa vyznačuje neustálym myslením na prácu, v rozhovore je prioritne prítomná pracovná téma, opakujú sa nadčasy, odmietanie dovolenky, vzdelávacích či voľnočasových alebo spoločenských aktivít.
2. Pokročilé štádium je charakteristické úplným pohltením prácou bez akéhokoľvek spoločenského života, na úkor zdravia. Dostavujú sa zdravotné problémy ako nespavosť, pracovná preťaženosť, problémy s trávením, výpadky pamäte a strata koncentrácie.
3. Neskoré štádium je typické vážnymi zdravotnými problémami, často vysokým krvným tlakom, dôsledkom čoho môže nastať infarkt či mozgová príhoda. Prítomná je sociálna izolácia, vysoká chybovosť, strata sebadôvery a sebahodnoty, končiaca depresívnymi stavmi či úzkostnými atakmi.
Niekedy jednoducho veci nevyjdú podľa plánu. Často nás naše omyly privedú k iným riešeniam, nápadom či projektom.
Urobte si so mnou malé cvičenie.
Pokúste sa spomenúť si na jednu vec, ktorá sa vám dnes podarila. Môže to byť maličkosť, napríklad to, že sa vám podarilo urobiť si pohodové ráno a prišli ste včas do práce. A teraz sa za to v duchu oceňte. Povedzte si napríklad: „Dnes si si ráno zariadila naozaj dobre. Vstala si na zvonenie budíka. Stihla si raňajky, kávu. Podarilo sa ti prísť načas, dobrá práca.“
Povedať nie znamená odmietnuť službu, nie človeka, ktorý o ňu žiada.
Vo svete neustáleho dátového pripojenia sú súčasťou práce telefóny, mobily, notebooky, počítače či tablety. Aj keď nám prácu mnohokrát uľahčujú, často ich nevypíname ani doma. Sme tak konštantne dostupní pre vybavenie akejkoľvek pracovnej úlohy a nevieme tak rozdeliť deň na pracovný a rodinný. Skúste napríklad na víkend zariadenia úplne vypnúť a nezaoberať sa tým, či vás niekto bude zháňať. Užite si prítomný okamih.
Zdroje:
COLLINGWOOD, J. 2018. Learning To Say No. Dostupné na: Learning To Say No
SCHWARZ, M. 2010. Self-Esteem or Other-Esteem?. Dostupné na: Self-Esteem or Other-Esteem?
SEYBOLD, K. C., SALOMONE, P. R. 1994. Understanding Workaholism: A Review of Causes and Counseling Approaches. In: Journal of Counseling & Development, 73(1), 4–9. doi:10.1002/j.1556-6676.1994.tb01702.x