Vráťte sa so mnou na chvíľu do čias, keď ste boli do partnera po uši zamilovaní. Všetko vám na ňom pripadalo úžasné. Čokoľvek, čo povedal alebo urobil, vás nútilo usmievať sa od ucha k uchu. Pamätáte si na ten radostný pocit? Lietali vám motýliky v bruchu, srdce bilo ako zvon. Vtedy sme aj my boli ochotní urobiť čokoľvek pre milovaného. Hľadali sme príležitosti ako ho potešiť, rozveseliť, urobiť mu krajší deň. To bol pocit!
Napriek týmto úžasným pocitom a zážitkom sa obyčajne stáva, že ako život plynie, čoraz menej pozornosti venujeme malým prejavom lásky partnerovi, ktoré môžu vyčariť úsmev na tvári a radosť v srdci.
Urobiť si vzájomne radosť nás vôbec nemusí stáť ani veľa peňazí, ani veľa času a energie. Práve z takýchto „drobností“ však získame mnoho pre nás oboch. Poďme ich preto spoločne – pri príležitosti Svetového dňa radosti – oprášiť.
Prečo si robiť radosť
Byť šťastnými je jeden z najpríjemnejších pocitov, aké môžeme prežívať. Na to, aby sme ho chceli prežívať, nepotrebujeme vôbec žiaden špeciálny dôvod. Je ním šťastie a radosť sama. Okrem toho má však radosť pre naše telo celý rad priaznivých účinkov.
Vedeli ste napríklad, že ak pravidelne pociťujete radosť, máte zdravšie srdce a cievy (Bhattacharyya a kol., 2008; Steptoe, Wardle, 2005)? Ľudia, ktorí sú často pozitívne naladení majú lepšiu imunitu. Sú menej náchylní na choroby a rýchlejšie sa vystrábia z choroby, či operácie (Cohen a kol., 2003; Marsland a kol., 2006). Radosť a zdravie tvoria akési spojené nádoby. Jedna bez druhej neexistujú a sú pevným základom pre to, aby sme v živote dokázali čeliť prekážkam.
Radosť nám pomáha žiť dlhší a kvalitnejší život.
Tí ľudia, ktorí sú šťastní, automaticky častejšie robia veci, ktoré sú prispievajú k ich celkovému zdraviu – vrátane fyzického cvičenia, zdravého stravovania, kvalitného spánku či obmedzenia nerestí ako fajčenie a alkohol (Strine et al, 2008). Mozog do ich tela vypúšťa viac dopamínu a serotonínu – látok zodpovedných za prežívanie príjemných pocitov. Vďaka tomu sú viac oddýchnutí, plní energie, optimizmu a tak dokážu lepšie zvládať náročné situácie a životné výzvy. Tento nekonečný kruh potom pokračuje znovu a znovu. Radosť nám pomáha žiť dlhší a kvalitnejší život.
Pomyslite na to, akú veľkú službu vášmu vzťahu spravíte tým, ak potešíte partnera a vyčaríte mu úsmev na tvári.
Úsmev nie je žiadna šifra
A teraz si predstavte, že toto všetko – čo som vyššie písala – darujete svojmu partnerovi. Ako sa vraví, zdieľaná radosť je dvojnásobná radosť. Pomyslite na to, akú veľkú službu vášmu vzťahu spravíte tým, že potešíte partnera a vyčaríte mu úsmev na tvári. Uvidíte, že odpoveď na seba nenechá dlho čakať. Nižšie ponúkam zopár svojich tipov, ako na to.
1. Nechajte mu odkaz
Môže to byť prianie dobrého rána, úspešného dňa alebo malé vyznanie toho, čo pre vás partner znamená a čo si na ňom najviac vážite. Pár milých slov vsunutých do pracovného notebooku alebo peňaženky poteší každého. Ak je váš partner vtipná kopa, skúste mu nechať odkaz v ponožke, na toaletnom papieri alebo mu ho napíšte kečupom na špagety. Veď láska ide (aj) cez žalúdok!
2. Pribaľte mu dobrotu
Keď už sme pri žalúdku, za kúsok fajného koláča vsunutého do tašky alebo tajne pribalený obed do hektického dňa, vám bude vaša polovička určite vďačná. Určite nepohrdne ani lízankou či inou sladkosťou z detských čias, ktorú si nájde v aute, aktovke či v topánke.
3. Urobte mu čaj alebo kávičku
Vytvorte si doma chvíľku spoločného oddychu a pripravte partnerovi jeho obľúbenú kávu, čaj alebo iný letný nápoj na osvieženie. Určite bude rád, že mu ich niekto pripravil s láskou. V prípade, že partner miluje zmrzlinu – pošlite alebo napíšte mu pozvanie do cukrárne či zmrzlinárne a užite si maškrty obaja.
4. Pošlite vtipnú SMS
Nech už používate na komunikáciu s partnerom akýkoľvek prostriedok, poslať mu môžete vtipnú SMSku, obrázok, gif-ko, pesničku, vtip alebo video. Vy ho poznáte najlepšie a pravdepodobne viete, čo ho najviac pobaví.
5. Natankujte, umyte auto
Uznávam, chce to trochu času aj prostriedkov. Viete si však predstaviť ten pocit, keď váš partner nasadne do auta s plnou nádržou? Alebo, ak sa jeho auto bude lesknúť čistotou na slnku, či interiér bude opäť rozvoniavať a špina bude preč? Bude mať o starosť menej a vy zase dôvod na radosť. Nemáte auto? Dofúkajte pneumatiky na bicykli.
Zdroje:
MEAD, E. 2019. 6 Benefits of Happiness According to the Research.
BHATTACHYRYYA, M. R. a kol. 2008. Depressed mood, positive affect and heart rate variability in patients with suspected coronary artery disease.
COHEN, S. a kol. 2003. Emotional style and susceptibility to the common cold.
MARSLAND, A. a kol. 2006. Trait positive affect and antibody response to hepatitis B vaccination.
STEPTOE, A., WARDLE, J. 2005. Positive affect and biological function in everyday life.
STRINE, T. W. a kol. 2008. The associations between life satisfaction and health-related quality of life, chronic illness and health behaviors among U.S. community-dwelling adults.