Náročné situácie nám pomáhajú budovať psychickú odolnosť a robia nás lepšími ľuďmi.
Životných výziev mávame vo svojom živote omnoho viac. A vôbec nemusia byť takéto „veľké“. Niekto nevie či zvládne novú prácu, mamička nevie či zvládne výchovu dieťaťa, nevieme či dokážeme zabehnúť nejakú vzdialenosť alebo či dokážeme uvariť chutný obed. To všetko sú situácie, ktoré nakoniec väčšinou zvládneme, hoci na začiatku o tom pochybujeme. Práve ony nám pomáhajú budovať psychickú odolnosť a robia nás lepšími ľuďmi.
Skúste si urobiť kratučké cvičenie, ktoré odhalí vaše schopnosti zvolávať náročné situácie.
Rozpamätajte sa na jednu situáciu, o ktorej ste si mysleli, že ju nezvládnete, no napokon ste ju zdolali. Odpovedzte si vo vzťahu k nej na tri otázky:
1. Ktoré moje schopnosti a zručnosti mi pomohli zvládnuť túto situáciu?
2. Čo som sa o sebe vďaka tejto situácii dozvedel a v čom som sa zlepšil?
3. Ako by som toto sebapoznanie mohol využiť v situácii, v ktorej sa práve nachádzam a zdá sa mi náročná?
Pocit dôvery je chemický kokteil hormónov oxytocín a dopamín, ktoré naše telo produkuje, keď cíti pokoj a emocionálne bezpečie. Keď prežívame dôveru, sme odvážnejší, silnejší, kreatívnejší.
Podobné zázraky sa dejú v našom tele aj vtedy, keď cítime lásku. O láske ale nemusíme rozmýšľať len v romantickej rovine. Láska je silná emócia, ktorá má veľa iných podôb. Láska ako priateľstvo, rodičovská láska, súrodenecká láska alebo altruistická láska.
Bez dôvery, podpory, pochopenia a lásky je zvládanie náročných situácií veľmi ťažké.
Pochybovanie o sebe a hlavne chyby a omyly sú súčasťou rastu a budovania odolnosti.
Ak chceme podporovať psychickú odolnosť, mali by sme mať otvorenú myseľ. Znamená to hľadať inšpiráciu, spájať rôzne spôsoby či cesty, ktoré nám vedia pomôcť posunúť sa. Zlyhanie či chybu brať ako dôležitú informáciu, ktorá nám chce niečo povedať.
Všetkému pomáha aj optimizmus a nádej. Optimizmus je nielen silná stránka človeka, ale hlavne životný postoj človeka. Je spôsobom – cestou – interpretácie rozličných krízových situácií. Optimisti sú ľudia, ktorí vedia hľadať konštruktívne riešenia počas záťaže a veria, že všetko dobre dopadne. No nie len pasívne veria, ale aj reálne robia také kroky, ktoré ich vedú k úspešnému zvládnutiu cieľa. Optimizmus a psychická odolnosť patria nerozlučne k sebe.
1. Verte si a spomeňte si na situácie, kedy ste zvládli niečo čo sa vám zdalo nezvládnuteľné.
2. Vyhľadávajte podporu ľudí, ktorí vás majú radi, pri ktorých sa cítite komfortne a bezpečne.
3. Na chybu, omyl sa pozerajte ako na informáciu, ktorá vám chce niečo povedať a posunúť vás vpred.
4. Očakávajte, že veci nakoniec dopadnú dobre. Snažte sa byť optimistami. Nevzdávajte sa.
5. Vychutnajte si úspech. Vnímajte a prežívajte pozitívne emócie. Je to naša baterka psychickej odolnosti.