Vitajte pri ďalšej časti vzťahováckeho špeciálu pripraveného pri príležitosti Národného týždňa manželstva. Jeho tohtoročné motto je: Bezpečne v manželstve. Práve preto vám celý tento týždeň predstavujeme 7 riešení na 7 nebezpečenstiev, v ktorých sa ocitajú naše partnerské vzťahy.
Dnes by som vám rada predstavila päť nástrojov, ktorými dokážeme jeden druhému efektívne pomôcť v náročných životných situáciách tak, aby sme udržali naše vzťahové puto nepoškodené, ba čo viac – ešte ho aj posilnili.
Možno si teraz vzdychnete – to zase bude nálož – ako to celé zvládnuť? Veď týmto náročným momentom sa všetci najradšej vyhneme, rýchlo ich chceme „upratať“ do zabudnutia a opäť sa viezť na vlne dobrej nálady. Nemajte obavu, existuje päť jednoduchých nástrojov, ktoré pomáhajú zvládať tieto emočne náročné situácie. Rada vám ich predstavím.
Uvedomenie si toho, že naša polovička je zaplavená emóciami a nie je schopná racionálne premýšľať, veľmi pomáha vyberať prvé reakcie voči tomu druhému. Tlak na „racio“, poukazovanie na chybu, hľadanie vinníka, presviedčanie, hľadanie riešenia či ponúkanie – hoci aj dobrých – rád, žiaľ nefunguje. Dokonca môžu byť pre druhú osobu zraňujúce. Určite teda radšej vynechajte zľahčovanie situácie či hodnotenie nemiestnosti prežívania vášho partnera, je to totiž ako prilievanie oleja do ohňa. Pravdepodobne sa bude váš partner cítiť nepochopený a bude mať pocit, že nie ste na jeho strane.
To môžeme urobiť tým, že si vypestujeme akýsi radar citlivý na emócie, ktoré naša polovička prežíva. Vďaka nemu zaznamenáme, keď čosi nie je v poriadku a máme možnosť reagovať. Spomínaný radar je prvým nástrojom pre úspešné zvládanie náročných situácií.
Naša spoluúčasť na smutnej kapitole partnerovho príbehu pritom spúšťa v našom tele chemickú reakciu, ktorá má za následok vyplavovanie Oxytocínu, hormónu blízkosti. Práve on má na starosti aj budovanie vzťahových pút dôležitých pre dlhodobé vzťahy. Tento vzácny pomocník vyvoláva pocit dôvery, pohody a upokojenia, tlmí stres, pocity úzkosti a smútku. Je to akoby nás sama príroda za našu obetavosť a angažovanosť odmeňovala a uschopňovala všetko zvládnuť.
Doprajte si dosť času na toto dôležité „nič nerobenie“. Deaktivácia emocionálneho zahltenia totiž obvykle odznieva do dvoch minút až do dvoch dní. Áno, dobre počujete. Nikam sa teda neponáhľajte. Nechcite prirýchlo vyriešiť problém. Zamerajte sa skôr na to, aby ste posilnili emocionálne puto medzi vami.
Potom mu pomôžte v citlivom dialógu pomenovávať pocity a prežívanie, či uchopovať situáciu do slov. Tým mu pomôžete „poupratovať“ ten chaos, v ktorom sa ocitol. To je štvrtý nástroj, ktorý vám pomôže budovať silné puto medzi vami. Až po tomto všetkom sme schopní logického usudzovania a teda aj hľadania riešení či vyjasňovania toho, čo sa stalo a ako ďalej – nástroj posledný, piaty.
- Majte spustený emočný radar.
- Opýtajte s partnera čo sa stalo a vyjadrite mu, že ste pripravený ho vypočuť.
- Predstavte si seba v jeho situácii a pomenujte si tri emócie, ktoré môže prežívať.
- V empatickom dialógu pomôžte partnerovi uchopiť emócie.
- Až po odznení emócií a ich pomenovaní, hľadajte spolu riešenie situácie.
Skúste spomínaných päť nástrojov uviesť do vašich vzťahov a uvidíte, ako vás aj tie najnáročnejšie situácie posilnia. Áno, áno, viem, bude to chcieť trochu námahy a možno aj vybočenia zo zaužívaných chodníčkov, ale určite sa vám to vyplatí. Prečo to všetko? Lebo na vzťahoch záleží.
A aby som nezabudla, hraním našej hry DUET odhalíte čo všetko ste už na spoločnej ceste zvládli a čo vám v týchto situáciách najviac zafungovalo. Ak ju už doma máte, teraz je ten správny čas vybrať ju zo šuplíka a zahrať si. A ak ju v šuplíku nenájdete, zájdite do nášho virtuálneho obchodíka na vztahovo.sk, tam na vás už čaká. Zahrajte sa a zohrajte sa.
Denník Štandard: Deň tretí: Rada nie je nad zlato
portál eduworld.sk: Rada nie je nad zlato
Zdroje: