Syndróm vyhorenia je v odbornej literatúre opisovaný ako úplné fyzické a psychické vyčerpanie, ktoré vzniká dôsledkom dlhodobého pôsobenia stresu a nedostatočného vyrovnávania sa so záťažou. S vyhorením sa stretávame väčšinou pri pomáhajúcich profesiách, kde je dôraz na vzťah s druhými ľuďmi a úloha pomáhať. Nevyhýbajú sa mu ani vrcholoví manažéri či vedúci pracovníci, ktorí na svojich pleciach nesú bremeno riadenia ľudí i dosahovania cieľov. Čo však možno všetci neviete je fakt, že vyhorieť môže aj váš partnerský vzťah. Teda, aby som bola presná – vyhorieť vo vzťahu môže on i ona – niekedy spolu, niekedy iba jeden z partnerov.
Niekedy prichádza vo fáze, keď si spolu naplníme vysnívané ciele a po nich akoby zostalo medzi nami prázdno. Môžu nimi byť materiálne ciele ako postaviť dom, kúpiť si auto, presťahovať sa, ale aj cieľ založiť si rodinu, mať deti, vychovať ich.
Pomyselným vedrom vody vyliatym na oheň partnerského vzťahu je aj neschopnosť povedať nie spojené s nekritickým plnením očakávaní druhých. Nedostatočné stanovenie si hraníc a to nielen vo vzťahu, ale aj voči širšej rodine či komunite, v ktorej žijeme. Strácame tým naše súkromie, našu spoločnú vzťahovú identitu. Naše „my“ sa rozplynie a vzťahové puto zoslabne.
Tu je jeho receptúra:
- Prvou kvapkou je spoločné emocionálne zdieľanie, ktorého súčasťou je komunikácia a aktívne počúvanie.
- Druhou je pravidelný spoločný čas, ktorý je naplnený tým, čo vás baví a teší. Preč s povinnosťami a spoločenským klišé.
- Treťou kvapkou sú slová ocenenia a optika vďačnosti, nazeranie na chybu ako na priestor pre zlepšenie. Nesmie chýbať ono prepáč či odpúšťam ti.
- Štvrtá kvapka je aktívne riešenie problémov so zapojením sa oboch partnerov. Je to vlastne kvapka tímovej spolupráce.
- Piatou sú spoločné ciele, v ktorých sa obaja angažujete a bavia vás.
- Šiestou kvapkou je starostlivosť o základné potreby ako je spánok, pohyb, strava či bdenie nad vyváženosťou režimu práca-rodina.
- Siedmou kvapkou je stanovenie si osobných i spoločných hraníc voči deťom, rodine, okoliu.
- Ôsma kvapka je vzájomná pomoc a opora viditeľné na konkrétnych skutkoch každodenného života.
- Deviatou je prijatie jeden druhého takého aký je v kombinácii s kontinuálnou prácou na sebe.
- Desiata kvapka je fyzická blízkosť – príjemné dotyky, objatia, neha, sexuálna intimita. Nesmie chýbať dávka humoru a zábavy.
Verím, že vás môj tajný recept inšpiruje. Ak nájdete ďalšie jeho ingrediencie, dajte mi vedieť, rada ho vylepším.
Ešte jednu drobnosť na záver. Túto receptúru sme ukryli do partnerskej hry DUET, ktorú nájdete na našom webe vztahovo.sk vo virtuálnom obchodíku. Spoločným hraním sa dobre zabavíte i posilníte 7 partnerských zručností, ktoré sú prevenciou vyhorenia vo vzťahu.
Teším sa na ďalšie stretnutie s vami v ďalšom diely nášho špeciálu, ktorý vychádza pri príležitosti Národného týždňa manželstva. Prečo to všetko? Lebo na vzťahoch predsa záleží. Ahojte!
Denník Štandard: Deň piaty: Vyhorenie vo vzťahu
portál eduworld.sk: Vyhorenie vo vzťahu