Tretím krokom je aktívny prenos efektívnych stratégií do detského sveta či hľadanie detských kľúčov sebalásky. Nejde pritom „len“ o udržovanie denného režimu detí ako je spánok, zdravá strava, striedanie „práce“ s oddychom či slávenie sviatočných momentov života. Okrem tohto je dôležité učiť deti istému spôsobu myslenia, ktorý budú môcť aplikovať v záťažových situáciách života a stať sa tak odolnejšími ľuďmi.
1. Raz to prejde. Aj nevydarené dni či situácie patria do života.
Ako rodičia sa snažíme o to, aby naše deti prežívali čo najmenej negativity, sklamania, zlyhania. Je to úplne prirodzené. Avšak v ich živote nie sme len na to, aby sme ich robili šťastnými. Ako ich sprievodcovia sme zodpovední za to, aby sme ich naučili čeliť celému spektru životných situácií.
2. Veci majú riešenie. Sústreď sa na to, čo môžeš zmeniť.
Ak do života patria aj náročné situácie, potom je užitočné naučiť deti tomu, že sa dajú riešiť. Utápanie či negativizmus, útek či vyhýbanie nie sú efektívnymi stratégiami na ich zvládnutie. Ak naše deti budú v sebe nosiť otázku – čo by sa dalo vymyslieť, ako by sa to dalo vyriešiť – odbremeníme ich od mnohých starostí. Ak ich dokážeme naučiť, že sa majú sústrediť na to, na čo majú vplyv, tak máme vyhraté.
3. Rob to, čo ti robí radosť. Užívaj si život.
Naučme deti, že je veľmi dôležité „nemusieť“ a len tak byť. Dovoľme deťom zabávať sa a tým relaxovať. Hra je totiž prirodzeným nástrojom ventilácie napätia. Smejme sa, hrajme sa, bláznime sa – to je cesta k prirodzenému uvoľneniu. Naučme deti vedome si do života vnášať to, čo ich baví a nesústreďme sa iba na to, čo sa musí, čo treba, ako by to malo byť.
4. Vytváraj a udržuj si blízke vzťahy.
Naučme deti tomu, že dobrý priateľ či blízke rodinné vzťahy sú najcennejším prístavom v čase, keď sme unavení, sklamaní, smutní, nahnevaní, ustráchaní. Vedeli ste, že Oxytocín – hormón blízkosti – sa vyplavuje v momentoch, keď sa necháme objať, chytiť za ruku, pohladiť? Vďaka nemu sa posilňujú naše putá i chráni náš kardiovaskulárny systém pred nepriaznivými účinkami stresu.
5. Prehováraj k sebe samému s láskou a súcitom.
Vnútorný dialóg je pre zvládanie náročných situácií určujúci. Veď uznáte sami ten rozdiel, ak so sebou hovoríte kriticky, hodnotiaco s dávkou perfekcionizmu verzus povzbudzujúci dialóg, slová ocenenia či zameranie pozornosti na to, čo sa podarilo alebo o kúsok pohlo vpred.
6. Nedaj sa zastaviť chybou, patrí k poznávaniu. Buď zvedavý a neustále sa uč.
Hoci sa zdá, že ono „byť“ stále ťahá za kratší koniec pred oným „mať“, dovolím si tvrdiť, že žijeme dobu, kedy je poznanie jednou z najvyšších cenností. Ono nám pomáha orientovať sa v neustále meniacom sa svete a tým zostať na „pulze“ doby. Vďaka tomuto postoju budú naše deti napredovať a neuzatvoria sa v strachu pred chybami či v strachu zo zlyhania. Podporujme ich v skúmaní života a v poznávaní, lebo iba tak sa stanú múdrymi ľuďmi.
7. Učme deti pokore voči životu.
Naučme ich byť fascinovaní krásou, aby dokázali vidieť dokonalosť v jednoduchosti. Bude sa im žiť oveľa ľahšie, ak nebudú narcistické osobnosti mysliace si, že sa život točí len okolo nich. Je skvelé, ak im umožníme pomáhať a obetovať sa pre iných. Tak sa naučia súdržnosti a láske. Predstavme im život v jeho plnej sile a kráse.
Tip pre vás: Skvelým pomocníkom na ceste k „zdravej“ rodine je originálny sprievodca Rodinný kRok. Ak ho budete v rodine používať, spôsobí doslova revolúciu! Pomôže vám zafixovať dôležité návyky, ktoré sú potrebné pre spokojnosť vás i vašich detí – to všetko v prirodzenom rytme rodiny a s úsmevom na perách.