fbpx
Komunikácia
Kvalita komunikácie v partnerskom živote je jedným z kľúčových faktorov, ktoré ovplyvňujú spokojnosť vo vzťahu. Dôvodom toho je fakt, že komunikácia síce nie je v partnerstve zďaleka všetko, no je za všetkým a všetko ovplyvňuje.

Pomocou komunikácie vyjadrujeme čo cítime, čo potrebujeme, o čom snívame, kto sme. Práve ona je nástrojom, ktorý používame, keď si chceme niečo pekné vyjadriť alebo aj vtedy, keď nie sme s niečím spokojní. Je cestou vzájomného porozumenia i zdrojom mnohých bolestí vo vzťahu. Od toho, aký štýl komunikácie zvolíme v rôznych situáciách sa odvíja ich výsledok.

Podmienkami uspokojujúcej komunikácie sú najmä obojstranná otvorenosť a sebaodhalenie, porozumenie a empatické počúvanie, kladenie dobrých otázok, vzájomné zdieľanie udalostí života, pocitov a názorov oboch partnerov, priestor pre vyjadrenie spätnej väzby – súhlasu i nesúhlasu.

Komunikácia v partnerstve má rôzne podoby – verbálne i neverbálne. Plynie od monológov k dialógom, od slov povzbudenia k slovám odpustenia, od vyjadrení pochopenia k motivácii k zmene, predpokladá schopnosť uzatvárať dohody, činiť rozhodnutia, hľadať riešenia či priestor pre spoločný rast. Uskutočňuje sa vyznaním lásky, príťažlivosti a smeruje až k vyjadreniu sa v intimite a vášni.

7 dní / 7 minút: Negatívna optika

7 dní / 7 minút: Negatívna optika

Tentoraz mám pre vás pripravené prekvapenie. V predposlednej epizóde nášho špeciálu, ktorým sa pridávame k prebiehajúcej kampani Národného týždňa manželstva, vás pozývam nazrieť cez kľúčovú dierku - jedným očkom - do mojej psychologickej poradne. Akurát budem mať...

preèítajte si viac
Komplimenty – zázračná sila partnerského vzťahu

Komplimenty – zázračná sila partnerského vzťahu

Dlhotrvajúce partnerské vzťahy sa od tých krátkodobých odlišujú tým, ako si obe strany navzájom vyjadrujú pozitívnu spätnú väzbu. Jedným zo spôsobov, ako preukázať svoju náklonnosť, je ten, že svojmu partnerovi adresujete kompliment. Pochvalou sa totiž sústredíte na...

preèítajte si viac

Hádaj, podla čoho tvoj partner vie, že ho aktívne počúvaš?

Uhádni 3 silné stránky vášho vzťahu, o ktoré sa obaja môžete oprieť.

Uhádni, podľa čoho tvoj partner vie, že si ho vážiš.

Vyznaj - akýmkoľvek spôsobom - lásku svojmu partnerovi.