fbpx
Poznanie partnera
Manželstvo tvoria dvaja – on a ona. Dve odlišné bytosti s rôznou osobnosťou, históriou i túžbami do budúcnosti. Dve tajomstvá, ktoré sa vzájomne odhaľujú celý život. Poznať sa – alebo skôr poznávať sa – je spoločným dobrodružstvom, z ktorého vyviera vzájomný obdiv.

Niektorí z nás sa snažia zmeniť svoju polovičku, prerobiť ju podľa vlastných predstáv na niekoho iného. Ako následok potom partner cíti hnev a sklamanie prameniace z pocitu neprijatia, odsúdenia. Naopak spoznávaním partnera a jeho prijatím mu preukazujeme úctu a rešpekt, komunikujeme mu fakt, že je skvelé to kým je.

Iní zase pod tlakom okolností, povinností a nedostatku času, prestanú venovať pozornosť zmenám, ktoré sa dejú v ich vzťahu. Dôsledkom je vzdialenie sa jeden druhému, odcudzenie a množstvo situácií s povzdychom: „Tak takto ťa nespoznávam!“ Čo je vo veci? Zabudli vnímať premeny partnera, prestali rátať s jeho osobným rastom, zrením a tak sú prekvapení ako sú veci inak než boli.

Spokojné partnerstvo je založené na priateľstve. Priateľstvo sa buduje tak, že o sebe vieme a darúvame si to najcennejšie čo vlastníme – čas a pozornosť. V priateľskom vzťahu úplne prirodzene túžime vedieť, čo ten druhý má rád, čo mu je nepríjemné, aké sú jeho zvláštnosti. Poznáme jeho silné stránky i tie, ktoré by najradšej nemal. Vieme čo ho teší, čo zarmucuje, kde uspel i to, čo sa nepodarilo. Dokonca vieme jeho najvnútornejšie sny a túžby.

V takomto vzťahu bezpečia sa svojím partnerom potom nechávame radi ovplyvniť, prijmeme radu i pomoc. Radi sa s ním podelíme o vnútorné pocity, túžby, radosti. Chceme s ním tráviť čas, lebo vieme čo v tandeme môžeme dokázať a zažiť.

7 dní / 7 minút: Anonymita vo vzťahu

7 dní / 7 minút: Anonymita vo vzťahu

Veľa povinností v robote, rozostavaný dom, dve deti v puberte a jedno, ktoré sa akurát zmieta v nekončiacom období vzdoru. Obaja sa doma snažíte všetko ustáť, zvládnuť ten blázinec. Večer padáte do postele vyčerpaní, niekedy si už nedáte ani len pusu na dobrú noc....

preèítajte si viac
Prečo a ako si robiť radosť v partnerstve

Prečo a ako si robiť radosť v partnerstve

Vráťte sa so mnou na chvíľu do čias, keď ste boli do partnera po uši zamilovaní. Všetko vám na ňom pripadalo úžasné. Čokoľvek, čo povedal alebo urobil, vás nútilo usmievať sa od ucha k uchu. Pamätáte si na ten radostný pocit? Lietali vám motýliky v bruchu, srdce bilo...

preèítajte si viac

Uhádni 3 vône, ktoré má tvoj partner rád.

Hádaj aké (tajné) ambície má tvoj partner.

Hádaj, co považuje tvoj partner za najdôležitejšie pre fungujúci vzťah.

Hádaj, čo tvojho partnera určite rozosmeje.