Rodinné puto vytvára pocit bezpečia v stále meniacom sa okolitom svete. Je postavené na nespočetných pozitívnych skúsenostiach, ktoré pramenia z našich vzájomných interakcií. Dodáva nám vieru v seba samých i silu objavovať svet. Kvalitné rodinné puto rozvíja našu sociálnu a emocionálnu inteligenciu, zdokonaľuje naše sociálne zručnosti. Vďaka nemu sa učíme zmysluplne vytvárať blízke vzťahy, čo je kľúčová zručnosť pre životnú spokojnosť.
Je základom, z ktorého sa rodí naša psychická odolnosť , schopnosť čeliť náročným životným situáciám i konfliktom. Aj vďaka nemu nás nezdary či smutné momenty neuvrhnú do beznádeje a sebaľutovania. Namiesto toho nám dodávajú silu zdolávať prekážky a odvážne prekonávať krízové situácie.
Ak pevné rodinné putá majú takú silu, o akej som písala vyššie, potom práve v týchto chvíľach smútku a neistoty, ktoré aktuálne prežívame ako rodiny, jednotlivci či celá spoločnosť, má zmysel investovať svoju vedomú snahu v podobe konkrétnych prejavov lásky do ich posilnenia. Ako na to? Čítajte ďalej.
Rodinné puto sa buduje vtedy, keď si členovia rodiny venujú to najzákladnejšie a zároveň to najcennejše – čas a pozornosť. Jeho sila sa však nemeria len na základe časovej dotácie. Kvalita rodinného puta sa odráža v zmysluplnosti prítomnej chvíle, ktorú spoločne prežívame. Ide vlastne o momenty, kedy budujeme emocionálnu blízkosť. Sú to akési momenty vzájomného spojenia počas dňa.
Rodinné puto nie je tvorené „heroickými činmi“, ale skôr maličkosťami, ktorými deklarujeme pravdivosť refrénu: „Si mi dôležitejší než…“ – než práca, mobil, povinnosti, televízne noviny, susedia či moje hobby a pod. Namiesto nich sa rád s tebou zasmejem, pomaznám, prečítam ti rozprávku, zahrám sa s tebou, ponaháňam sa, porozprávam sa, pomôžem ti alebo ťa čosi naučím.
K dôležitým maličkostiam, ktoré menia tvár našich rodín sú aj denné rituály, napr. príprava jedla a spoločné stolovanie, čas vzájomného zdieľania príbehov, ktoré sme cez deň zažili, predspánkové rituály, objatia a bozky na privítanie, spoločná práca či tvorenie čohosi pekného pre nás všetkých.
Ak sa deti cítia byť „odpojené“ z rodinného puta alebo prežívajú pocit emocionálnej neistoty, potom sa toto ich prežívanie preukáže na ich správaní. Medzi príznaky tohto stavu patrí ono často „otravné“ volanie: „Maminka, počúvaš ma?“; „Ocko, poď sa so mnou hrať!“; „Vy nemáte na mňa nikdy čas!“
Alebo aj posúvanie hraníc prijateľného správania, emocionálne výbuchy až vzdor, neschopnosť dohodnúť sa a spolupracovať, hádzanie hračiek a strata kontroly nad prežívaním, akýsi fyzický nepokoj, odmietanie blízkosti alebo naopak prílišná „priľnavosť“, kedy za vami dieťa neustále chodí a nedá vám vydýchnuť. Strata istoty a emocionálneho bezpečia sa môže demonštrovať aj stratou záujmu o spoločné hobby, izolovaním sa od ostatných či zatvorením sa do izby s požiadavkou: „Dajte mi všetci pokoj!“
Ak vám hlavou preblysnú myšlienky, že dieťa nejako veľmi vystrája, alebo máte pocit, že vás neustále „otravuje“ a vaša opakovaná reakcia je: „Počkaj, počkaj, počkaj…teraz nie“, mali by ste spozornieť. Všetky spomínané prejavy sú vlastne prezlečené pozvánky k emocionálneho spojeniu.
Aby sa nám podarilo dešifrovať správanie detí, potrebujeme interpretovať ich správanie nie ako „útok“ na nás a „skazu“ rodinnej pohody, ale ako volanie po blízkosti. Vtedy potrebujeme prestať deti upozorňovať za ich správanie, dávať im kritickú a hodnotiaci spätnú väzbu, „vychovávať“ ich, ako sa majú správať. Namiesto toho sa zastavme, odložme bokom všetko „dôležité“ a „prečítajme“ odkaz, ktorý nám vysielajú.
Často sa stáva, že nám svojím správaním zrkadlia naše vlastné odpojenie z rodinného puta, zahltenosť povinnosťami alebo aj myšlienkami a emóciami, ktoré sami prežívame alebo nás upozorňujú na náš nedostatok zdrojov, na našu únavu. Deti (a tým myslím aj tínedžerov) a ich správanie sú lakmusovým papierikom kvality nášho rodinného puta.
-
-
- Kedy ste sa naposledy sústredene a zmysluplne porozprávali so svojimi deťmi?
- Kedy ste naposledy viedli so svojím životným partnerom otvorený a hlboký dialóg?
- Viete, čo sa aktuálne deje v ich živote?
- Počuli ste o ich radostiach a výzvach?
- Môžete pomenovať ich obavy a nádeje?
-
30 nápadov na každodenné maličkosti, ktoré posilňujú rodinné puto
- Hneď, ako sa ráno zobudíte, pozdravte sa vzájomne objatím a bozkom.
- Uvedomte si veci, ktoré si na členoch vašej rodiny ceníte a hovorte o nich. Robte to často!
- Povedzte denne svojmu dieťaťu či partnerovi jednu vec, ktorá sa vám na ňom alebo na jeho správaní naozaj páči.
- Keď sa všetci vrátia domov zo školy, škôlky a roboty, pozdieľajte sa, ako ste sa mali, čo ste prežili.
- Smejte sa, hovorte si somariny, robte spolu šašoviny. A hlavne – veľa!
- Dotýkajte sa navzájom. Objímajte sa, pobozkajte sa, venujte si letmé dotyky.
- Rozprávajte si príbehy vašej rodiny, spomínajte, pozerajte spoločné fotky.
- Raňajkujte spolu. Stolujte spoločne čo najviac to len pôjde.
- Povedzte: „Som tak rád, že môžem byť tvojou mamou/otcom/tvojím partnerom/manželkou.“
- Pochváľte sa svojím dieťaťom pred inými vtedy, keď viete, že vás počuje.
- Vymyslite si tajné rodinné rituály – piesne, básničky, heslá, šifry, ktorým budete rozumieť iba vy.
- Usmejte sa, kedykoľvek niekto z rodiny za vami príde.
- Nadviažte očný kontakt, keď s vami ktosi hovorí. Odložte robotu nabok a počúvajte.
- Zachyťte pohľad svojho dieťaťa/partnera a žmurknite naň.
- Posielajte si vzdušné pusy. Predstierajte, že chytíte poslaný bozk a držte si ho pri srdci.
- Povzbudzujte sa a upriamujte pozornosť na to, čo sa vám podarilo. Vyzdvihujte silné stránky členov rodiny.
- Hrajte sa spoločne. Čokoľvek.
- Pred spánkom si šepkajte do uší slová uistenia o vzájomnej láske a bezpečí.
- Pošlite si milú SMS či chatovú správu.
- Vedome si vytvárajte pekné spoločné zážitky. Buďte flexibilní voči detským nápadom a otvorení dobrodružstvu.
- Spievajte si. Tancujte. Bláznite sa.
- Čítajte si spolu.
- Urobte si filmové leňošenie s popcornom.
- Spolupracujte na nejakom spoločnom projekte.
- Využite vás kreatívny potenciál a zahĺbte sa do nejakého umenia.
- Robte si vzájomne milé prekvapenia.
- Snívajte spolu a plánujte to, ako vaše sny prenesiete do reality.
- Vytvárajte si rodinné rituály a podporujte udržiavanie rodinných zvykov.
- Udržujte si nielen vzťahy medzi sebou, ale aj vzťahy s tými, ktorých máte radi.
- Učte sa jeden od druhého. Dovoľte, aby aj vaše deti boli vašimi učiteľmi. Podporujte sa v tom, aby ste neustále rástli v poznaní sveta.
Často počujem, že nie je čas na takéto a im podobné rodinné aktivity. Avšak každý máme svojich 24 hodín. Je len na nás, či ich využijeme na upevňovanie najbližších vzťahov alebo na plnenie (často úplne nezmyselných) povinností.
Ak by ste s užitočnými návykmi budujúcich rodinné puto, chceli helfnúť, pomôže vám s tým rodinný kalendár kRok a naše sprevádzanie na ceste za rodinným šťastím.
Kalendár je spracovaný tak, aby ste s ním mohli vykročiť na cestu posilnenia vašej rodiny v hocijakom dni v roku. Začnite pokojne uprostred roka a svoje putovanie ukončíte o 365 dní. Stačí len nalistovať správny mesiac, vpísať čísla dní podľa aktuálneho roku a ide sa na to!