fbpx
Rodinný kRok: Ako posilňovať emocionálne puto v rodinných vzťahoch
© Arina Krasnikova / Pexels
RODINA
Rodinný kRok: Ako posilňovať emocionálne puto v rodinných vzťahoch
Denisa Zlevská
Denisa Zlevská, psychologička a zakladateľka projektu Vzťahovo
5. marec 2022
Reálny život i psychologické poznanie prízvukujú, že atribútom šťastných rodín je pevné a zdravé rodinné puto. O akom pute to vlastne hovoríme a ako ho posilňovať? Rodinné puto je silné emocionálne spojenie existujúce medzi členmi rodiny. Je akousi esenciou, ktorá dáva punc blízkym vzťahom a tým ich odlišuje od okolitých vzťahov.

Rodinné puto vytvára pocit bezpečia v stále meniacom sa okolitom svete. Je postavené na nespočetných pozitívnych skúsenostiach, ktoré pramenia z našich vzájomných interakcií. Dodáva nám vieru v seba samých i silu objavovať svet. Kvalitné rodinné puto rozvíja našu sociálnu a emocionálnu inteligenciu, zdokonaľuje naše sociálne zručnosti. Vďaka nemu sa učíme zmysluplne vytvárať blízke vzťahy, čo je kľúčová zručnosť pre životnú spokojnosť.

Je základom, z ktorého sa rodí naša psychická odolnosť , schopnosť čeliť náročným životným situáciám i konfliktom. Aj vďaka nemu nás nezdary či smutné momenty neuvrhnú do beznádeje a sebaľutovania. Namiesto toho nám dodávajú silu zdolávať prekážky a odvážne prekonávať krízové situácie.

Ak pevné rodinné putá majú takú silu, o akej som písala vyššie, potom práve v týchto chvíľach smútku a neistoty, ktoré aktuálne prežívame ako rodiny, jednotlivci či celá spoločnosť, má zmysel investovať svoju vedomú snahu v podobe konkrétnych prejavov lásky do ich posilnenia. Ako na to? Čítajte ďalej.

Rodinné puto vytvára pocit bezpečia v stále meniacom sa okolitom svete. Je postavené na nespočetných pozitívnych skúsenostiach, ktoré pramenia z našich vzájomných interakcií.
Maličkosti, ktoré tvoria svet

Rodinné puto sa buduje vtedy, keď si členovia rodiny venujú to najzákladnejšie a zároveň to najcennejše – čas a pozornosť. Jeho sila sa však nemeria len na základe časovej dotácie. Kvalita rodinného puta sa odráža v zmysluplnosti prítomnej chvíle, ktorú spoločne prežívame. Ide vlastne o momenty, kedy budujeme emocionálnu blízkosť. Sú to akési momenty vzájomného spojenia počas dňa.

Rodinné puto nie je tvorené „heroickými činmi“, ale skôr maličkosťami, ktorými deklarujeme pravdivosť refrénu: „Si mi dôležitejší než…“ – než práca, mobil, povinnosti, televízne noviny, susedia či moje hobby a pod. Namiesto nich sa rád s tebou zasmejem, pomaznám, prečítam ti rozprávku, zahrám sa s tebou, ponaháňam sa, porozprávam sa, pomôžem ti alebo ťa čosi naučím.

K dôležitým maličkostiam, ktoré menia tvár našich rodín sú aj denné rituály, napr. príprava jedla a spoločné stolovanie, čas vzájomného zdieľania príbehov, ktoré sme cez deň zažili, predspánkové rituály, objatia a bozky na privítanie, spoločná práca či tvorenie čohosi pekného pre nás všetkých.

Varovné signály oslabenia rodinného puta

Ak sa deti cítia byť „odpojené“ z rodinného puta alebo prežívajú pocit emocionálnej neistoty, potom sa toto ich prežívanie preukáže na ich správaní. Medzi príznaky tohto stavu patrí ono často „otravné“ volanie: „Maminka, počúvaš ma?“; „Ocko, poď sa so mnou hrať!“; „Vy nemáte na mňa nikdy čas!“

Alebo aj posúvanie hraníc prijateľného správania, emocionálne výbuchy až vzdor, neschopnosť dohodnúť sa a spolupracovať, hádzanie hračiek a strata kontroly nad prežívaním, akýsi fyzický nepokoj, odmietanie blízkosti alebo naopak prílišná „priľnavosť“, kedy za vami dieťa neustále chodí a nedá vám vydýchnuť. Strata istoty a emocionálneho bezpečia sa môže demonštrovať aj stratou záujmu o spoločné hobby, izolovaním sa od ostatných či zatvorením sa do izby s požiadavkou: „Dajte mi všetci pokoj!“

Ak vám hlavou preblysnú myšlienky, že dieťa nejako veľmi vystrája, alebo máte pocit, že vás neustále „otravuje“ a vaša opakovaná reakcia je: „Počkaj, počkaj, počkaj…teraz nie“, mali by ste spozornieť. Všetky spomínané prejavy sú vlastne prezlečené pozvánky k emocionálneho spojeniu.

Prieskumy, ktorými sa zisťuje odpoveď na otázku, po čom deti vlastne túžia od svojich rodičov, prinášajú znova a znova rovnaké odpovede. Vaše deti naozaj milujú byť s vami. Jediné, čo chcú, je váš čas a nerozdelená pozornosť.

Aby sa nám podarilo dešifrovať správanie detí, potrebujeme interpretovať ich správanie nie ako „útok“ na nás a „skazu“ rodinnej pohody, ale ako volanie po blízkosti. Vtedy potrebujeme prestať deti upozorňovať za ich správanie, dávať im kritickú a hodnotiaci spätnú väzbu, „vychovávať“ ich, ako sa majú správať. Namiesto toho sa zastavme, odložme bokom všetko „dôležité“ a „prečítajme“ odkaz, ktorý nám vysielajú.

Často sa stáva, že nám svojím správaním zrkadlia naše vlastné odpojenie z rodinného puta, zahltenosť povinnosťami alebo aj myšlienkami a emóciami, ktoré sami prežívame alebo nás upozorňujú na náš nedostatok zdrojov, na našu únavu. Deti (a tým myslím aj tínedžerov) a ich správanie sú lakmusovým papierikom kvality nášho rodinného puta.

Rodinný kRok: Ako posilňovať emocionálne puto v rodinných vzťahoch
© MART PRODUCTION / Pexels
Test kvality rodinného puta
Na to, aby ste vedeli výsledok testu, potrebujete byť teraz veľmi úprimní. Odpovedzte si na nižšie položené otázky:
      • Kedy ste sa naposledy sústredene a zmysluplne porozprávali so svojimi deťmi?
      • Kedy ste naposledy viedli so svojím životným partnerom otvorený a hlboký dialóg?
      • Viete, čo sa aktuálne deje v ich živote?
      • Počuli ste o ich radostiach a výzvach?
      • Môžete pomenovať ich obavy a nádeje?
Vyhodnotenie testu kvality rodinného puta
Ak je odpoveď aspoň na jednu otázku „nie“, môže to byť znak toho, že vaše rodinné puto niekde stráda. Je to pozvanie pre vás, aby ste trávili viac času so svojím dieťaťom alebo partnerom.
Kúpiť kalendár Rodinný kRok

30 nápadov na každodenné maličkosti, ktoré posilňujú rodinné puto

  1. Hneď, ako sa ráno zobudíte, pozdravte sa vzájomne objatím a bozkom.
  2. Uvedomte si veci, ktoré si na členoch vašej rodiny ceníte a hovorte o nich. Robte to často!
  3. Povedzte denne svojmu dieťaťu či partnerovi jednu vec, ktorá sa vám na ňom alebo na jeho správaní naozaj páči.
  4. Keď sa všetci vrátia domov zo školy, škôlky a roboty, pozdieľajte sa, ako ste sa mali, čo ste prežili.
  5. Smejte sa, hovorte si somariny, robte spolu šašoviny. A hlavne – veľa!
  6. Dotýkajte sa navzájom. Objímajte sa, pobozkajte sa, venujte si letmé dotyky.
  7. Rozprávajte si príbehy vašej rodiny, spomínajte, pozerajte spoločné fotky.
  8. Raňajkujte spolu. Stolujte spoločne čo najviac to len pôjde.
  9. Povedzte: „Som tak rád, že môžem byť tvojou mamou/otcom/tvojím partnerom/manželkou.“
  10. Pochváľte sa svojím dieťaťom pred inými vtedy, keď viete, že vás počuje.
  11. Vymyslite si tajné rodinné rituály – piesne, básničky, heslá, šifry, ktorým budete rozumieť iba vy.
  12. Usmejte sa, kedykoľvek niekto z rodiny za vami príde.
  13. Nadviažte očný kontakt, keď s vami ktosi hovorí. Odložte robotu nabok a počúvajte.
  14. Zachyťte pohľad svojho dieťaťa/partnera a žmurknite naň.
  15. Posielajte si vzdušné pusy. Predstierajte, že chytíte poslaný bozk a držte si ho pri srdci.
  16. Povzbudzujte sa a upriamujte pozornosť na to, čo sa vám podarilo. Vyzdvihujte silné stránky členov rodiny.
  17. Hrajte sa spoločne. Čokoľvek.
  18. Pred spánkom si šepkajte do uší slová uistenia o vzájomnej láske a bezpečí.
  19. Pošlite si milú SMS či chatovú správu.
  20. Vedome si vytvárajte pekné spoločné zážitky. Buďte flexibilní voči detským nápadom a otvorení dobrodružstvu.
  21. Spievajte si. Tancujte. Bláznite sa.
  22. Čítajte si spolu.
  23. Urobte si filmové leňošenie s popcornom.
  24. Spolupracujte na nejakom spoločnom projekte.
  25. Využite vás kreatívny potenciál a zahĺbte sa do nejakého umenia.
  26. Robte si vzájomne milé prekvapenia.
  27. Snívajte spolu a plánujte to, ako vaše sny prenesiete do reality.
  28. Vytvárajte si rodinné rituály a podporujte udržiavanie rodinných zvykov.
  29. Udržujte si nielen vzťahy medzi sebou, ale aj vzťahy s tými, ktorých máte radi.
  30. Učte sa jeden od druhého. Dovoľte, aby aj vaše deti boli vašimi učiteľmi. Podporujte sa v tom, aby ste neustále rástli v poznaní sveta.
Na záver mám pre vás jedno poznanie

Často počujem, že nie je čas na takéto a im podobné rodinné aktivity. Avšak každý máme svojich 24 hodín. Je len na nás, či ich využijeme na upevňovanie najbližších vzťahov alebo na plnenie (často úplne nezmyselných) povinností.

Ak by ste s užitočnými návykmi budujúcich rodinné puto, chceli helfnúť, pomôže vám s tým rodinný kalendár kRok a naše sprevádzanie na ceste za rodinným šťastím.

Kalendár je spracovaný tak, aby ste s ním mohli vykročiť na cestu posilnenia vašej rodiny v hocijakom dni v roku. Začnite pokojne uprostred roka a svoje putovanie ukončíte o 365 dní. Stačí len nalistovať správny mesiac, vpísať čísla dní podľa aktuálneho roku a ide sa na to!

Kúpiť kalendár Rodinný kRok
Autorka: Denisa Zlevská

Autorka: Denisa Zlevská

Denisa Zlevská je zakladateľkou a koordinátorkou projektu Vzťahovo a partnerskej hry DUET. Ako psychologička a lektorka sa vo svojej praxi dlhodobo venuje témam medziľudských vzťahov v partnerstvách, manželstvách i rodinách. Založila a riadi poradenské Centrum pre tréning a rozvoj, kde poskytuje poradenstvo pre páry i individuálnych klientov. Jej cieľom je pomáhať rozvíjať vnútorný potenciál človeka, umožniť mu realizovať dôležité zmeny a prežívať život naplno v harmónii so sebou i vo vzťahoch.